Απο το πολυ καλο blog του cyniscos...Διαβαστε το αυθεντικο εδω!

ΠΈΜΠΤΗ, 9 ΔΕΚΕΜΒΡΊΟΥ 2010

Πράσινο έπος 2010-11

2010-11 Τσάμπιονς Λιγκ

Η χειρότερη εμφάνιση ελληνικής ομάδας σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ είναι γεγονός και φυσικά μόνο ο... πρέσβης θα μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο. Έτσι η ΑΕΚ επιτέλους αποβάλλει την ρετσινιά που είχε μέχρι τώρα, για να την πάρει ο πράσινος φίλος της. Και όταν λέμε η χειρότερη εμφάνιση το εννοούμε και μάλιστα με αριθμητικά δεδομένα. Αν κατατάξουμε τους απολογισμούς των ελληνικών ομάδων στους ομίλους μέχρι σήμερα, ο ιστορικός απολογισμός του Παναθηναϊκού κατατάσσεται πανηγυρικά τελευταίος. Ακολουθούν παρακάτω λεπτομέρειες για την ομάδα που την... γλέντησε η Ευρώπη.

Τα ρεκόρ του Παναθηναϊκού

Τα στοιχεία αφορούν στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ με τη νέα του μορφή από την περίοδο 1992-93 και μόνο για την πρώτη φάση των ομίλων, αφού για ένα διάστημα και η φάση των "16" διεξαγόταν με το σύστημα των ομίλων.

Αυτή είναι η χειρότερη εμφάνιση του Παναθηναϊκού σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ, αφού οι μόλις 2 βαθμοί που συγκέντρωσε αποτελούν αρνητικό ρεκόρ συγκομιδής βαθμών στην ιστορία του. Μέχρι πρότεινως οι λιγότεροι βαθμοί που είχε συγκεντρώσει ήταν 4.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε το αρνητικό ρεκόρ συγκομιδής βαθμών ελληνικής ομάδας σε όμιλο που κατείχε μέχρι τώρα μόνη της η ΑΕΚ, η οποία είχε συγκεντρώσει 2 βαθμούς σε δύο περιπτώσεις, το 1994-95 και 2003-04.

Αυτός είναι ο χειρότερος απολογισμός ελληνικής ομάδας σε όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ συνολικά. Η ΑΕΚ στις δύο περιπτώσεις που συγκέντρωσε 2 βαθμούς, είχε γκολ αβερέιτζ -6 και -10, ενώ ο Παναθηναϊκός αυτή τη φορά έχει -11.

Τα 2 γκολ που σημείωσε ο Παναθηναϊκός αποτελούν το δεύτερο χειρότερο ρεκόρ επίθεσης ελληνικής ομάδας σε όμιλο. Στις καθυστερήσεις της τελευταίας αγωνιστικής με την Κοπεγχάγη ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 3-1 και απέφυγε την ισοφάριση του ρεκόρ της ΑΕΚ, που είχε σημειώσει μόνο ένα γκολ το 2003-04. Το προηγούμενο χειρότερο ρεκόρ του Παναθηναϊκού ήταν 4 γκολ το 2005-06.

Αυτή είναι η τρίτη φορά που ο Παναθηναϊκός τερματίζει τελευταίος στον όμιλό του. Οι άλλες δύο ήταν το 1998-99 και το 2005-06.

Αυτή είναι η πρώτη φορά που ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πετύχει νίκη σε όμιλο.

Τα 13 γκολ που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός αποτελούν το δεύτερο χειρότερο ρεκόρ για την ομάδα, με πρώτο τα 16 γκολ που δέχτηκε την περίοδο 2005-06.

Το -11 αποτελεί τη δεύτερη χειρότερη διαφορά τερμάτων ελληνικής ομάδας σε όμιλο. Το ρεκόρ κρατάει ο Παναθηναϊκός με -12 από το 2005-06. Άλλη μία φορά ελληνική ομάδα είχε διψήφια αρνητική διαφορά τερμάτων και αυτή ήταν η ΑΕΚ με -10  το 2003-04.

Για δεύτερη φορά στην ιστορία του ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να πετύχει νίκη στους εντός έδρας αγώνες του. Η πρώτη ήταν το 2003-04.

Ο Παναθηναϊκός με τα 0-5 τέρματα εντός έδρας, έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα σε όμιλο που δεν κατάφερε να πετύχει ούτε ένα γκολ στην έδρα της. Το ρεκόρ μέχρι τώρα το κρατούσε η ΑΕΚ με μόλις ένα εντός έδρας γκολ την περίοδο 2003-04.

Τα 0-5 (-5) τέρματα του Παναθηναϊκού στην έδρα του αποτελούν την χειρότερη εντός έδρας διαφορά τερμάτων ελληνικής ομάδας σε όμιλο.

Η εντός έδρας παρουσία του Παναθηναϊκού με 1 ισοπαλία, 2 ήττες και 0-5 (-5) τέρματα, αποτελεί την χειρότερη συγκομιδή ελληνικής ομάδας στην έδρα της. Το ρεκόρ 0-1-2 είχε μία φορά η ΑΕΚ αλλά με τέρματα 2-5 (-3) το 1994-95 και μία φορά ο Ολυμπιακός αλλά με τέρματα 3-6 (-3) το 2006-07.

Τα 5 γκολ που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός εντός έδρας αποτελούν αρνητικό ρεκόρ για την ομάδα, με το προηγούμενο ρεκόρ να είναι 4 γκολ.

Τα 8 γκολ που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας ισοφαρίζουν την δεύτερη χειρότερη άμυνα της ομάδας σε όμιλο, αφού είχε δεχτεί 8 γκολ και την περίοδο 2003-04. Με τα 13 γκολ που δέχτηκε ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας την περίοδο 2005-06 συνεχίζει να κρατάει το αρνητικό ρεκόρ της ελληνικής ομάδας με την χειρότερη εκτός έδρας άμυνα σε όμιλο.

Τα 2 γκολ που πέτυχε ο Παναθηναϊκός εκτός έδρας αποτελούν την δεύτερη χειρότερη επίδοση της ομάδας. Από δύο γκολ είχε πετύχει και τις περιόδους 1995-96, 1998-99 και 2000-01, αλλά το ρεκόρ παραμένει το μόλις ένα γκολ που πέτυχε την περίοδο 2005-06.

Τα 2-8 (-6) τέρματα του Παναθηναϊκού εκτός έδρας, αποτελούν την δεύτερη χειρότερη διαφορά τερμάτων της ομάδας σε όμιλο. Ακατάρριπτο παραμένει το ρεκόρ του Παναθηναϊκού με τέρματα 1-13 (-12) που αποτελεί την χειρότερη εκτός έδρας διαφορά τερμάτων ελληνικής ομάδας.

Επιπλέον σημειώσεις

Ο Παναθηναϊκός έχει τερματίσει άλλες δύο φορές τελευταίος σε όμιλο, μόνο που η μία ήταν το 1991-92 στους προημιτελικούς του τότε Κυπέλλου Πρωταθλητριών και η άλλη το 2000-01 στην φάση των "16" του Τσάμπιονς Λιγκ. Το 1991-92 οι πράσινοι δεν κατάφεραν να πετύχουν γκολ εντός έδρας, ενώ το 2000-01 είχαν συγκεντρώσει και πάλι μόλις 2 βαθμούς.